Nincs jobb érzés annál, mint a hosszú nap után ágyba feküdni, bebújni a paplan alá, és fejünket a párnára hajtani. Alvásunk szempontjából azonban fontos, hogy milyen matracon fekszünk, milyen takarót húzunk magunkra, és nem utolsósorban, hogy milyen párnán pihenjük ki a fejünket.
Sokan nem tudják, de a párnának is van lejárati ideje, vagyis egy idő után érdemes cserélni, muszáj tőlük búcsút venni, és újabbakat beszerezni.
Az egyik ok, amiért a párna élete nem tart örökké, az a higiénia és a tisztaság. Bár ezeket lehet tisztítani, sajnos ezzel sem lehet a végtelenségig meghosszabbítani az élettartamukat. A koszos párnák növelhetik a por- vagy szőrallergiára hajlamosaknál az allergiás reakciók kockázatát.
A tollpárnákkal kapcsolatban szakemberek figyelmeztetnek, hogy idővel különféle atkák telepedhetnek meg bennük, amik hosszú távon légzési problémákat és allergiát okozhatnak.
A másik ok, amiért időnként le kell cserélni a párnákat, az az, hogy már nem kényelmes rajtuk feküdni, nem biztosítanak megfelelő alátámasztást. Ha rendszeresen nyakfájással ébredünk, vagy úgy érezzük, hogy a töltőanyag elmozdult, lelapult, összeállt, az egyértelmű jel lehet.
A Sleep Foundation szakértői szerint érdemes egy-két évente kicserélni a párnákat. Ha pedig módszeresebb megközelítést szeretnénk, próbáljuk ki, hogy félbehajtjuk a párnát, majd egy percig így tartjuk a kezünkben. Ha ezután nem nyeri vissza az eredeti formáját, akkor sajnos lejárt a szolgálati ideje.
Több hozzászóló is meglepődött ezen információ hallatán, de egyesek rájöttek, hogy párnáik már idős korúak, és talán ideje lenne lecserélni őket.
via via nlc.hu