Annyira sem kell menni a K-hídon túl, hogy egyértelmű legyen: ha már a boltokban kapható élelmiszerek is jelentős áremelkedésen mennek keresztül, akkor a Szigeten mi várható? Felkutattuk, hogy milyen költségekkel kell számolni az idei fesztiválon az étkezések során, és milyen lehetőségek kínálkoznak a költséghatékonyabb fogyasztásra.
Már az első mondatokban is tetten érhető az árak sokkoló hatása:
“El sem akarom látni az árakat” – hangzott el az első magyar mondat a ma induló Szigeten, és ezzel a mondatban benne volt mindaz, amit a magyar látogatók gondolnak a fesztivál árszínvonaláról. Bár a pizzaszelet árának és a fellépők sorának változása évről évre rendszeres, a kevés állandó dolog egyike a tény, hogy a Sziget igen drága. Habár az állandó panasz, hogy a magyar pénztárcákhoz képest a Sziget drágább, az utóbbi időben a sarki élelmiszerbolti árak is elszálltak, így nyilvánvalóvá vált, hogy az idei fesztivál árai még azokat is meglepik, akik már megszokták a helyzetet.”
A cikk folytatásában különböző ételek és italok árait említi, és kiemeli az áremelkedést:
- Egy korsó csapolt Dreherért 1690 forintot kérnek (repoharastul 2490 forint).
- Egy félliteres ásványvízért majdnem ezer forintot kell fizetni.
- Tavaly még 1290 forintért kaphattunk ugyanezt a sört, és 850 forintért az ásványvizet.
Az italokon és ételeken kívül az ételek is hasonlóan érzékelhető áremelkedést mutatnak:
- Pizzaszelet: 2490 forint
- Gyros pita vagy tál: 4800-7000 forint
- Hamburger: 5500 forint
- Sajtos lángos: 4000 forint
- Tartalmasabb fogás: 4000 forint körül
- Melegszendvics: 3500-5000 forint
- Kürtőskalács: 4200 forint
- Pékáru: 1790 forint
Az Aldi kitelepülő szupermarketje költséghatékonyabb megoldást nyújthat az élelmiszer beszerzésére, ahol például a grillpult népszerűségét növeli, ahol boltban vásárolt ételeket sütnek ki. Az olcsóbb alternatívák közé tartozik a közeli benzinkút is, ahol jóval kedvezőbb árakon lehet hozzájutni dobozos sörökhöz.
A cikk összegzésképpen megállapítja, hogy bár az embernek türelmesnek kell lennie a sorban állással, még tízezer forint alatt is kijöhet egy estére a fesztiválozó költése. Azonban, ha az ember szeretne étkezni és inni a büfékben, akkor inkább húszezer forint környékén kell terveznie. Az árak sokkoló hatását célszerű elfelejteni, hogy ne bosszankodjunk végig a fesztiválon. A cikk végén rávilágít arra, hogy a Sziget a világában nem lesz az a fesztivál, ahol az árakra kell koncentrálni, hanem inkább a zenei és szórakoztató élményekre.
viia 24.hu nyomán / illusztráció wikimedia